دیدار و گفتگوسرپرست جهاددانشگاهی استان کرمان با رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمان

۰۷ آبان ۱۳۹۹ | ۰۸:۲۲ آخرین اخبار اخبار واحد کرمان
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان کرمان، سرپرست جهاددانشگاهی استان با رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمان با حضور معاونین و برخی از مدیران  جهاددانشگاهی در مورخ ۶ آبان ماه ۱۳۹۹ دیدار و گفتگوکرد.
دیدار و گفتگوسرپرست جهاددانشگاهی استان کرمان با رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان کرمان، سرپرست جهاددانشگاهی استان با رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمان با حضور معاونین و برخی از مدیران  جهاددانشگاهی در مورخ 6 آبان ماه 1399 دیدار و گفتگوکرد.

در ابتدای این جلسه دکتر بازمانده سرپرست جهاد دانشگاهی استان کرمان ضمن معارفه حاضرین در جلسه، تشکر از زحمات مهندس رخ و  یادآوری راهکارها، برنامه‌ها و خدمات ویژه مهندس رخ در سطح کشور و در سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمان گفت: بدون اغراق می‌توان گفت که مهندس رخ حق بزرگی بر گردن خانواده بزرگ معدنی دارد و خدمات ایشان آنقدر موثر و مفید بوده که همواره نظام مهندسی استان کرمان الگویی برای سایرین در سطح کشور بوده است.

وی به دستاوردهای متعدد جهاددانشگاهی و نقش مهم این نهاد انقلابی در پیشرفت کشور از جمله، پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی، ساخت رادار در جهاددانشگاهی علم و صنعت، ساخت دکل حفاری در اهواز، تولید لاینرهای سرامیکی در پژوهشکده مواد نوین سرامیکی جهاددانشگاهی یزد و ... اشاره کرد.

 همچنین وی از برنامه ها و اهداف جهاددانشگاهی در حوزه پژوهشی، گفت: ایجاد مرکز تحقیقات معدن و صنایع معدنی و پزشکی در جهت شناسایی فناوری های نوین موجود در این دو زمینه، توسعه علم و فناوری های نوین در زمینه فرآوری مواد معدنی، ارائه خدمات مشاوره به معادن و صنایع جهت افزایش بهره وری، مدیریت پسماندهای معدنی و صنعتی، استحصال عناصر نادر خاکی و با ارزش از باطله های کارخانه های فراوری و تولید پودرهای میکرونیزه معدنی از برنامه های ویژه جهاددانشگاهی استان کرمان است.

دکتر بازمانده تاسیس شرکت های دانش بنیان در زمینه صنعت و معدن و پزشکی را از جمله برنامه های واحد اعلام کردند.

 دکتر بازمانده با توجه به ظرفیت های بالای استان در بحث صنایع و معادن، گفت: رویکرد جدید جهاددانشگاهی استان کرمان در حوزه معادن بویژه فرآوری مواد معدنی خواهد بود.

همچنین ایشان با بیان اینکه در بحث کانسنگ های کم عیار در جهاد دانشگاهی دانش مورد نیاز وجود دارد اعلام کرد: نظام مهندسی معدن استان کرمان می تواند چراغ راهی برای جهاددانشگاهی باشد و در کنار یکدیگر بتوانیم کارها و اقدامات ارزشمندی را انجام دهیم.

در ادامه مهندس منوچهر رخ رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمان ضمن عرض خیر مقدم،  با اشاره به اینکه اولین طرح خود را در جبال بارز جیرفت با همکاری  جهاد دانشگاهی شروع  نموده است، گفت: کرمان پایتخت معادن کشور است و استان کرمان معادن بیشماری دارد و تنوع مواد معدنی در کرمان بسیار زیاد است.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمان در خصوص کاهش خام فروشی مواد معدنی در استان کرمان گفت: بنده از جمله کسانی هستم که با خام فروشی صددرصد مخالفم و تا آن جا که امکان دارد باید فرآیند فرآوری و ایجاد ارزش افزوده  در استان و کشور انجام شود و کاهش خام فروشی از هر نظر به نفع ما است.

وی اظهار داشت: گاهی اوقات به صرفه است یک ماده معدنی به صورت خام به فروش برسد و یا صادر شود به این دلیل که ما هنوز زیربناها را آماده نکرده ایم و زمانی می توانیم ادعا کنیم که خام فروشی نمی کنیم که همه عوامل زیربنایی و زیر ساختی فراهم شده باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی با بیان اهمیت موضوع ایمنی در معادن پرداخت و خاطرنشان کرد: بعضی از حوادث به دلیل سهل انگاری کارگر و کارفرما رخ می‎ دهد و دسته دیگری از حوادث هم به دلیل عوامل طبیعی اتفاق می افتد.

مهندس رخ اعلام کرد: در بخش آموزش در بحث ایمنی در معادن و فرآوری مواد در معادن سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمان الگو برای سایر استان ها بوده است و با هم افزایی با جهاددانشگاهی می توان اقدامات ارزشمندی انجام داد.

وی همچنین اظهار داشت: در بحث فراوری و استحصال عناصر و ترکیبات باارزش از باطله های کارخانه های فرآوری مواد معدنی بویژه باطله های کارخانه های فراوری مس سرچشمه و زغالشویی زرند با توکل بر خدا و با کمک جهاد دانشگاهی بتوانیم کارهای مفیدی را انجام دهیم.

در پایان جلسه معاونین و برخی از مدیران جهاددانشگاهی استان کرمان به ارایه پیشنهاداتی در زمینه مبحث آب در معادن، روانشناسی پرسنل صنعت و معدن، شناسایی رشته های مورد نیاز صنایع،  تدوین رشته های جدید، تدوین تک پودمان های تخصصی و تاسیس مراکز نوآوری در مراکز آموزش عالی جهاد دانشگاهی و ... پرداختند.