بازدید سرپرست جهاددانشگاهی استان کرمان از کارخانه استیل فولاد بافت

۱۲ آبان ۱۳۹۹ | ۲۰:۰۹ آخرین اخبار اخبار واحد کرمان
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان کرمان، دکتر بازمانده سرپرست جهاددانشگاهی استان کرمان به همراه معاونین جهاددانشگاهی از کارخانه فولاد بافت بازدید و با دکتر حمید رضا جعفری مدیر این کارخانه گفتگو کرد.
بازدید سرپرست جهاددانشگاهی استان کرمان از کارخانه استیل فولاد بافت

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان کرمان، دکتر بازمانده سرپرست جهاددانشگاهی استان کرمان به همراه معاونین جهاددانشگاهی از کارخانه فولاد بافت بازدید و با دکتر حمید رضا جعفری مدیر این کارخانه گفتگو کرد.
دکتر بازمانده سرپرست جهاددانشگاهی استان کرمان در این جلسه تبدیل شدن استان کرمان به قطب فولاد کشور را یکی از چشم‌اندازهای استان برشمرد و در ادامه به ظرفیت‌های معدنی و صنعتی استان کرمان اشاره و تصریح کرد: با توجه به پتانسیل های بالای استان کرمان در حوزه معدنی و وجود شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی در این استان، رویکرد جدید فعالیت های جهاددانشگاهی استان روی موضوع صنعت و معدن خواهد بود.
وی اظهار داشت: جهاددانشگاهی نیاز استان را در زمینه های صنعتی و معدنی شناسایی کرده و امیدواریم بتوانیم با برنامه ریزی مناسب و با همکاری سایر نهادهای مرتبط در این حوزه، تولید قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنایع فولاد استان را  بومی‌سازی کرده و در داخل استان تولید کند. 
دکتر بازمانده یکی از موضوعاتی که در دستور کار جهاددانشگاهی قرار گرفته، بحث بومی سازی قطعات صنعتی و معدنی است.
وی گفت: تصفیه آب یکی از موضوعات مهم در کارخانه  های گندله سازی و آهن اسفنجی است، استفاده از آب بی کیفیت در فرآیند تولید، هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات به جهت مشکلات خوردگی افزایش و کاهش کیفیت محصول را به همراه خواهد داشت. وی اظهار داشت: جهاددانشگاهی طرحی دارد که فرآیند تصفیه آب را به بهترین شکل ممکن انجام خواهد داد. علاوه بر آن، ایشان خاطر نشان کرد، کاهش گوگرد در فرآیند تولید آهن اسفنجی و تولید محصول با حداکثر عیار آهن و حداقل عیار گوگرد از دیگر طرح های جهاد دانشگاهی خواهد بود.
 در ادامه دکتر جعفری مدیر کارخانه فولاد بافت اعلام کرد: در این کارخانه حدود ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم و حدود ۸۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند. ۹۵ درصد از پرسنل این کارخانه را افراد بومی و ۵ درصد از آنها را افراد غیربومی تشکیل می دهند.
دکتر جعفری با اعلام اینکه بحث آموزش و پژوهش برای مجموعه‌ ما بسیار مهم است گفت: در بحث آموزش و پژوهش در حوزه های مختلف از هم افزایی با مجموعه جهاد دانشگاهی استفبال می نماییم.
همچنین وی با اعلام اینکه به دلیل تحریم های به وجود آمده از سوی کشورهای دیگر بعضی از قطعات دستگاه ها در این کارخانه موجود نمی باشد از جهاد دانشگاهی خواستار شد که این قطعات به همت جهاددانشگاهی در داخل استان تولید شود.
 دکتر جعفری با بیان اینکه در این کارخانه در بحث کنترل کیفیت توانستیم ISO9001 و ISO17025 را که مربوط  به آزمایشگاه‌ها است را دریافت کرده،  که  ISO17025 به عنوان آزمایشگاه مرجع شناخته می شود و در استان فقط گل‌گهر سیرجان، فولاد بردسیر و ما توانستیم ISO17025 را دریافت نماییم.
 وی  با بیان اینکه ماده ورودی این کارخانه گندله است و پس از فرآیندهایی تبدیل به آهن اسفنجی می شود، گفت: در فاز یک این کارخانه تولید آهن اسفنجی با ظرفیتی بالغ بر ۸۰۰ هزار تن در سال در حال انجام است و در سال تقاضای 5 میلیون تن خرید را داریم. همچنین فاز دو با هدف تولید 2.5 میلیون تن گندله و 800 هزار  تن آهن اسفنجی در حال ساخت می باشد.
دکتر جعفری به جهاد دانشگاهی پیشنهاد داد که در نمایشگاه معدن، غرفه ای را برای خود اختصاص دهد تا بتوانند مشکلات و نیازهای فولادی ها را در این نمایشگاه ها و همایش ها دریابند و جهت رفع آنها اقدام نماید.
در پایان جلسه معاونین و برخی از مدیران جهاددانشگاهی استان کرمان به ارایه پیشنهاداتی در زمینه مبحث آب در کارخانه ها، روانشناسی پرسنل صنعت و معدن، ممیزی انرژی در صنعت و ... پرداختند.