رییس جهاددانشگاهی استان کرمان خبر داد

تدوین طرح جامع احیای راسته بازار قلعه محمود

۰۱ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۳:۳۰ آخرین اخبار اخبار واحد کرمان
رییس جهاددانشگاهی استان کرمان با بیان اینکه در اجرای طرح احیای بازار قلعه محمود به دنبال افزایش هم افزایی و همکاری ثمربخشی بوده ایم اظهار کرد: تدوین طرح جامع احیای راسته بازار قلعه محمود را دنبال خواهیم کرد و امیدواریم بتوانیم با احیای این بازار، فرصت گردشگری مناسبی را برای استان کرمان فراهم کنیم.
تدوین طرح جامع احیای راسته بازار قلعه محمود

رییس جهاددانشگاهی استان کرمان خبر داد

تدوین طرح جامع احیای راسته بازار قلعه محمود

رییس جهاددانشگاهی استان کرمان با بیان اینکه در اجرای طرح احیای بازار قلعه محمود به دنبال افزایش هم افزایی و همکاری ثمربخشی بوده ایم اظهار کرد: تدوین طرح جامع احیای راسته بازار قلعه محمود را دنبال خواهیم کرد و امیدواریم بتوانیم با احیای این بازار، فرصت گردشگری مناسبی را برای استان کرمان فراهم کنیم.

دکتر "رضا کامیاب مقدس" یکشنبه ۲۹ دیماه در مراسم افتتاحیه مرکز آموزش و پشتیبانی تولید و اشتغال صنایع دستی با رویکرد حمایت از زنان سرپرست خانوار به همت جهاددانشگاهی استان کرمان و با حمایت استانداری کرمان در بازار قلعه محمود با حضور معاون امور اقتصادی استاندار کرمان، اعضای شورای شهر کرمان و معتمدین این محله گفت: افتتاح این مرکز به منظور تکمیل زنجیره کامل اشتغال پایدار در حوزه صنایع دستی است.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد فرصت و زمینه اشتغال پایدار در حوزه صنایع دستی برای زنان سرپرست خانوار یکی از اهداف بسیار مهم در راستای راه اندازی مرکز آموزش و پشتیبانی تولید و اشتغال صنایع دستی بوده است اظهار کرد: قطعا راه‌اندازی این مرکز گام بسیار مهمی در راستای احیای بازار قلعه محمود و رونق بخشی میدان و بازار قلعه خواهد بود.

رییس جهاددانشگاهی استان کرمان با تشکر از دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان به عنوان ناظر عالیه طرح تسهیل گری در راستای راه اندازی دفاتر تسهیل گری در کرمان افزود: امروز شاهد شکوفایی دفاتر تسهیل گری در مناطق مختلف شهر کرمان هستیم که تنها یکی از اقدامات و خروجی این دفاتر، ادامه به تحصیل صدها فرزندی است که در این شهر به دلایل مختلف از تحصیل بازمانده بودند.

مجری طرح دفاتر تسهیل‌گری استان کرمان به اهداف احیای بازار قلعه محمود در راستای اقدامات جهاددانشگاهی استان کرمان به عنوان معین اقتصادی و فرهنگی شهر کرمان پرداخت و گفت: هدف از احیای بازار قلعه محمود و میدان قلعه در این است که این گوهر زیبای شهر کرمان که غبار گذشت زمان روی آن پوشیده شده بود باردیگر نمایان شود و این فرصت بسیار بزرگ فرهنگی و گردشگری شهری کرمان بار دیگر زنده و مجددا به پیکره شهر کرمان تقدیم شود.

وی با بیان اینکه در اجرای طرح احیای بازار قلعه محمود به دنبال افزایش هم افزایی و همکاری ثمربخشی بوده ایم اظهار کرد: تدوین طرح جامع احیای راسته بازار قلعه محمود را دنبال خواهیم کرد و امیدواریم بتوانیم با احیای این بازار، فرصت گردشگری مناسبی را برای استان کرمان فراهم کنیم زیرا در در سند توسعه اجتماعی و فرهنگی استان کرمان که توسط جهاددانشگاهی تدوین شده، تاکید شده است که معضل بزرگ شهر کرمان نبود مرکز متمرکز عرضه و تولید صنایع دستی است که در این راستا به دنبال ایجاد یک مجموعه شکل یافته عرضه صنایع دستی در بازار قلعه محمود هستیم.

اتصال بازار بزرگ کرمان و بازار قلعه محمود، انقلابی بزرگ در اقتصاد شهر کرمان

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان با بیان اینکه جدایی راسته بازار کرمان سبب شده بود به اقتصاد شهر کرمان آسیب برسد اظهار کرد: اتصال راسته بازار بزرگ کرمان و بازار قلعه محمود سبب بروز انقلابی در اقتصاد شهر کرمان خواهد شد و ما نیز در راستای سند اجتماعی و فرهنگی استان کرمان به دنبال پیوستگی این بافت تاریخی در شهر کرمان هستیم.

خانم "زهرا موسی پور" یکشنبه ۲۹ دیماه در مراسم افتتاحیه مرکز آموزش و پشتیبانی تولید و اشتغال صنایع دستی با رویکرد حمایت از زنان سرپرست خانوار به همت جهاددانشگاهی استان کرمان و با حمایت استانداری کرمان در بازار قلعه محمود با حضور معاون امور اقتصادی استاندار کرمان و اعضای شورای شهر کرمان، ضمن تشکر از فعالیت های دفاتر تسهیل گری جهاددانشگاهی استان کرمان اظهار کرد: کرمان جزء ۱۰ استان اول کشور در راه اندازی دفاتر تسهیل گری در سطح کشور به صورت پایلوت بود که با توجه به تجربه موفق این دفاتر، هم اکنون این دفاتر تسهیل گری در ۲۲ استان کشور فعال می باشند.

وی به تشریح دلایل راه اندازی دفاتر تسهیل گری در کرمان در محلات بافت تاریخی و فرسوده پرداخت و گفت: در سال ۹۷ و به دنبال تماس های متعدد با دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان و همچنین مشاهده عمق آسیب‌های اجتماعی این محلات ناشی از تعطیلی این محدود و همچنین حضور گسترده اتباع بیگانه در این منطقه و معضلات اجتماعی بالای این محلات نسبت به حاشیه های شهر کرمان، به دنبال راه اندازی این دفاتر در این مناطق از شهر کرمان بودیم.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان با تاکید بر اینکه نمی توان در تاریکی حرکت کرد افزود: تدوین سند توسعه اجتماعی و فرهنگی کرمان چراغ راهی برای ما بود که در این راستا و طبق این سند چشم انداز اجتماعی و فرهنگی استان، به دنبال انسجام و اتصال بافت تاریخی شهر کرمان بودیم.

خانم موسی پور با بیان اینکه جدایی راسته بازار کرمان سبب شده بود به اقتصاد شهر کرمان آسیب برسد اظهار کرد: اتصال راسته بازار بزرگ کرمان و بازار قلعه محمود سبب بروز انقلابی در اقتصاد شهر کرمان خواهد شد و ما نیز در راستای سند اجتماعی و فرهنگی استان کرمان به دنبال پیوستگی این بافت تاریخی در شهر کرمان هستیم.

وی با تاکید بر اینکه احیای بازار قلعه محمود و میدان قلعه به معنای احیای زندگی در این منطقه خواهد بود تصریح کرد: استان کرمان دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بالایی در حوزه های مختلف از جمله صنایع دستی و گردشگری است که بهره برداری مناسب از ظرفیت‌های صنایع دستی استان قطعا در گروی جمع بودن و متمرکز شدن این حوزه است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان با اشاره به اینکه به دنبال یک مهندسی اجتماعی در این محلات هستیم افزود: احیای این راسته بازار و این محدوده همانند جاری و ساری شدن خونی در قلب شهر کرمان است که قطعا اتفاقی مبارک برای مردم شهر کرمان خواهد بود و شروع گام های دیگری در راستای افزایش شادی و نشاط عمومی در این شهر می باشد.

براساس این گزارش دکتر "محمدعلی دهقان" معاون امور اقتصادی استاندار کرمان نیز در این جلسه ضمن تقدیر از فعالیت‌های جهاددانشگاهی استان کرمان و دفتر امور اجتماعی استانداری کرمان در اجرای طرح دفاتر تسهیل گری شهر کرمان اظهار کرد: احیای این منطقه فرهنگی در شهر کرمان و همچنین احیای صنایع دستی ۲ رکن اساسی در احیای بازار قلعه محمود خواهد بود که می تواند سبب رونق و توسعه این منطقه از شهر کرمان باشد و همه ارکان حکومتی و مردمی قطعا طرفدار این جریان خواهند بود تا این گونه مکان ها را از مظلومیتهایی که گریبان‌گیرشان شده است، خارج کنیم.

به گزارش ایسنا، در این مراسم به آقای رزاقی از بازاری های قدیم بازار قلعه محمود شهر کرمان لوح پیشکسوت مشاغل سنتی اعطا گردید.

 


( ۱ )